Ağız ve Diş Muayenesi

Veteriner Diş Hekimliği alanında yapılan titiz çalışmalar sonucunda, özel veteriner kliniklerine herhangi başka bir sebeple giriş yapan 2 yaşın üstündeki evcil hayvanların %80’inde periodontal hastalık olduğu anlaşılmıştır. Bu bilgiden yola çıkıldığında evcil hayvanların yakınları tarafından ağız ve diş hastalıklarının daha iyi izlenmesi, ayrıca genel ağız sağlığı ve hijyeni için gerekli koruyucu önlemlerin alınmasının ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

Evcil hayvanların gençliğinde ırksal ve yapısal bir anomaliye bağlı kronik irritasyon sebebiyle oluşan diş hastalıklarının erken dönemde anlaşılabilmesi; yaşlı hayvanlarda ise gıda artıklarına bağlı oluşan diş taşı ve tartarlarının mücadelesi ve temizliği için veteriner hekimin zamanında müdahalesi oldukça önemlidir. Diş taşı veya tartarlar zamanında müdahale edilmezlerse çok ciddi sistemik rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Örneğin ağızda meydana gelen enfeksiyon kalp, böbrek, beyin gibi dokulara ilerleyebilir.

Evcil hayvanlarda düşmemiş süt dişleri, diş taşları, ağız kokusu, ağızdan salya gelmesi, diş gıcırdatma, dişlerde sararma ve kararmalar, diş etinin solgun veya aşırı kırmızı bir renk alması, diş kanamaları ve benzeri durumlar ağız ve diş problemi yaşıyor olduğunun bir göstergesi olabilir. Bazen de gözle görmediğiniz bir biçimde evcil hayvanınız bir diş kırığı ya da çürüğünden dolayı acı çekiyor olabilir. Kedinizde deri hastalığı olduğunu zannederken, ağzında yarası veya diş ağrısı olduğu için kendini yalayamadığından kirli görünüyor veya tüylerin parlaklığı bu yüzden kaybolmuş olabilir.

Veteriner kliniğimizde diş muayenesi iki şekilde yapılır. Birincisi rutin aşı ve paraziter uygulamalar sırasında ağız ve dişte görülen bulgular değerlendirilir ve evcil hayvan yakınlarına genel diş sağlığı ile ilgili yapılması gerekenler anlatılır. İkincisi ise sedasyon altında yapılan diş muayenesidir. Bu muayenede ağız ve dişlerdeki tüm patolojiler derecelendirilerek bölgelerine göre diş muayene tablosuna yerleştirilir ve tedavileri yapılır. Bu işlem öncesinde veteriner hekiminiz bazı kan testleri isteyebilir.

Veteriner kliniğimizde diş muayenesi yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Kliniğimizden diş muayene randevusu almak için 02168013515’i arayın veya buraya tıklayın