Dermatolojik Muayene (Deri Muayenesi)

Sıkça görülen deri hastalıkları; kaşıntılar, döküntüler, kabuklu veya akıntılı yaralar, kızarıklık ve şişkinlikler, kulak kaşınması, gıda alerjileri, mantar veya uyuz etkenlerine bağlı çeşitli lezyonlar, bazı deri tümörleri veya deri üzerinde yürüyen pire gibi akarlardır.

Dermatolojik hastalıkların çözümü için kökeninin anlaşılabilmesi esastır. Bazı durumlarda ise kök sebepler ortadan kalkmış olsa bile ikincil etkenler sebebiyle hastalıklar sürer gider. Dermatolojik hastalıklarla kliniğimize evcil hayvanların getirilmesi genellikle kronik yani süreğen durumlarda olmaktadır. Böyle durumlarda hastamıza çeşitli tedaviler uygulanmış ve hatta bazı durumlarda bazı tedaviler sürdürülememiş olarak gelmektedir. Öncesinde uygulanan bazı tedaviler bazı semptomları maskelerken, bazı semptomları alevlendirmiş olabilir. Hastalığın kökeninin anlaşılması için öncelikle ayrıntılı bir bilgi toplama seansı gereklidir. Kliniğimizde ayrıntılı olarak bilgi toplandıktan sonra gerekli görüldüğünde çeşitli laboratuvar analizleri uygulanır. Bunlar;

  • Dermatoskop ile dijital büyütme sağlanarak deri yapısının incelenmesi
  • Deriden kazıntı örneği alınarak mikroskop altında direkt muayene uygulanması
  • Deriden ve kulaktan alınan örneğin sitolojik çeşitli boyamalar sonucunda mikroskop altında incelenmesi
  • Video otoskop ile kulakta ayrıntılı muayene yapılması
  • Kulak temizliği ve kulaktan örnek alınarak kültür yapılması

Gibi işlemleri içermektedir. Dermatolojik muayene veteriner kliniğimizde yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Kliniğimizden dermatolojik muayene randevusu almak için 02168013515’i arayın veya buraya tıklayın.