Dışkıda Paraziter Muayene

Evcil hayvanlarımızın bağırsaklarında yerleşen parazitler onların en büyük enfeksiyon kaynaklarından biridir. Ayrıca bir çok evcil hayvan paraziti insanlara bulaşabilmektedir. Bu nedenle düzenli paraziter mücadelenin veteriner hekiminiz kontrolünde hayvanınızın türüne, ırkına, dışarı çıkma alışkanlığına ve  hekiminize vereceğiniz diğer bilgiler doğrultusunda yaşam koşullarınıza göre uygulanması gereklidir.

Veteriner hekiminiz düzenli paraziter ilaçlamanın yanında paraziter dışkı muayenesini gerekli görebilir. Böyle durumlarda kliniğimizde dışkı örneğinden parazitolojik incelemeler yapılmaktadır.

Dışkıda parazit muayenesinde evcil hayvanlarınızın mide ve bağırsaklarında yerleşmiş olan parazitlerden yuvarlak kurtlar (roundworm), kancalı kurtlar (hookworm), kamçılı kurtlar (whipworm), tek hücreliler (coccidia ve giardia) tespiti yapılabilir. Dışkıda parazit muayenesinde solucan şeklinde olan parazitlerin üremek için saçtıkları yumurtalar, tek hücreli olan parazitlerin ise kendileri tespit edilir. Bunun için smear örneği alınır, çeşitli metodlar kullanılarak mikroskop altında incelenir. Gerektiğinde doğrulama amaçlı olarak dışkı örneğinden antijen tayini de yapılmaktadır.

Dışkıda paraziter muayene veteriner kliniğimizde yaklaşık olarak bir (1) saat sürmektedir. Kliniğimizden dışkıda paraziter muayene randevusu almak için 02168013515’i arayın veya buraya tıklayın.