Erkek ve dişi kedilerde uygun kısırlaştırma zamanı

Kedilerde uygun kısırlaştırma zamanı 4 ila 6 aylıktan 10 aylığa kadar olan süredir.

Bir kedi sahibi olanlar çok iyi bilir, ikinci kedinin olmayışı bir boşluktur. Çünkü bir eve iki kedi yakışır. Kedi yavrusu sahiplenirken de özellikle bir erkek bir dişi kardeş seçilir ki evde çeşitlilik olsun. Ta ki bu kedilerin çiftleşme zamanı geldiğinde, alarm zilleri çalar. Eğer bilinçli bir kedi sahibiyseniz zaten çiftleşme zamanından önce kısırlaştırmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kediler için uygun kısırlaştırma zamanı nedir?

Erkek ve dişi kediler için uygun kısırlaştırma zamanı 4 ila 6 aylık arasıdır. Kızgınlık, çiftleşme isteği davranışı, koku bırakma, değişik yerlere idrar yapma, bağırma, evden kaçma isteği gibi çeşitli davranışlar başlamadan önce yapılması dünya veteriner hekimliği örgütleri tarafından yapılmış araştırmalar sonucunda önerilmektedir.

Bu araştırmaların bazıları genellikle kedilerin uzun süreli refahını ölçümlemek üzerine yapılmıştır. Elde edilen verilere göre kedilerde cinsiyet hormonlarına bağlı tümör, kanser ve enfeksiyonların önüne geçilmesi için ilk kızgınlık döneminden önce yani cinsiyet hormonları değişim göstermeden önce yapılması en uygun zaman olarak kararlaştırılmıştır.

Bu araştırmaların bazıları da kedilerdeki sokak populasyonunun artışının sebebinin büyük bir kısmının yetersiz kısırlaştırma ve evden terk edilme olduğuna dair aonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu hayatı bizimle yaşamaya bu kadar uyum sağlamış canlıların sokakta kendi yaşam mücadelelerini vermeye çalışmaları gerçekten çok acı. Yine bilimsel referanslardan gitmek gerekirse sokak kedileri için de en doğru kısırlaştırma zamanı 4-6 aylık zaman olarak belirlenmiştir.

Bir kez anneliği tatsın mı?

Kısırlaşmadan önce dişi kedinin bir kere dahi çiftleşmesi; ilerideki hayatında rahim iltihabı, cinsiyet hormonları ile ilgili olan tümör ve kanserler, meme tümörleri ve benzeri bir çok hastalığa yakalanma riskini en az iki kat artırmaktadır.

Annelik veya babalık duygusu onlar için biz insanlarda olduğu gibi bilinç düzeyinde bir duygu değildir. Çiftleşme, yemek yeme, avlanma gibi ihtiyaçlarını güdüsel olarak yaparlar. Ergenlik öncesinde kısırlaştırılan bir kedide cinsel güdüler ve cinsel hormon değişiklikleri hiç şekillenmeyecektir. Duygu diye nitelendirdiğimiz bu durum değişiklikleri hiç yaşanmayacağı için kedinin doğurganlığını kaybetmesine dayalı bir kayıp hissi de şekillenmeyecektir.

Doğru zaman; genç kedinizin ilk yıllık aşıları bittikten sonra veteriner hekiminizin önereceği, sizin de ameliyat sonrasındaki bakım ve tedavileri ile ilgilenebileceğiniz bir zaman dilimidir. Hem kediyle birlikte yaşam, hem de kedinin refahı açısından yapılması gereken zaman 4-6 aylıkken olmakla birlikte ilk kızgınlık dönemine kadar olan süre idealdir.

Kaynaklar:

  1. “Neutering in dogs and cats: current scientific evidence and importance of adequate nutritional management” Nutrition Research Reviews, Volume 33, Issue 1, June 2020, pp. 134 – 144
  2. “Early spay-neuter: clinical considerations” Clinical Techniques in Small Animal Practice, 2002, Volume: 17, Pages 124–128
  3. “Determining the optimal age for gonadectomy of dogs and cats” Journal of the American Veterinary Medical Association, 2007, Volume: 231, Pages 1665–1675
  4. “Surgical methods of contraception and sterilization” Theriogenology, 2006, Volume: 66, Pages 500–509

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Kısırlaşan kedide davranış değişiklikleri

Kısırlaşamayan kediler / Ovarian remnant sendrom

Erkek kedi kısırlaştırma

Dişi kedi kısırlaştırma