İdrar Yolu Tıkanıklıkları

Kedilerde idrar yolunu tıkayan taş ve kumlar egzersiz eksikliğinden, besinlerden, stresten, aşırı kilodan veya çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabildiği gibi bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte de görülebilir.

İdrarını yapamama, karın ağrısını belli eden bakışlar, kambur duruş, tuvalet kabına sık sık gitme, idrar yapmaya çalışırken bağırma, ateşinin düşmesi, mide bulantısı ve kusma, halsizlik, iştahsızlık gibi bulgular gözlenebilir.

Kedilerde idrar yolu tıkanıklıklarında idrar yolu sondalama adı verilen yöntemle açılarak idrar kesesinin boşaltılması ve içeriye idrar asitleştirici maddeler verilmesi sağlanmalıdır. Bu işlemlerin sedasyon altında yapılması gereklidir. Çeşitli dijital görüntüleme araçları, kan ve idrar tahlilleri kullanılarak idrar kesesinin duvar kalınlığı , idrar kesesinde biriken maddenin şekli ve hangi kimyasal yapıda olduğu araştırılır, idrar yolunu tıkayan taşın büyüklüğüne, şekline ve kimyasal yapısına göre tedavisi medikal veya cerrahi yollarla yapılabilir. Tedavi edilmezse oldukça ölümcül boyuta ulaşabilecek bir hastalıktır.