Kedilerde Gebelik Muayenesi

Kedilerde Gebelik Muayenesi

Kedilerde gebelik süresi yaklaşık olarak 67 gündür. Gebelik muayenesi için karın duvarının palpasyonu, radyolojik muayeneler, ultrasonografik ve diğer yöntemler uygulanmaktadır.

Fiziksel değişimler

Kedilerde en pratik ve hızlı gebelik tanısı bu yolla gerçekleştirilebilmektedir. Çiftleşmeden sonra yaklaşık 20-25 gün içinde yavru keseleri yaklaşık olarak 2-2,5 cm çapa ulaşabilmektedirler. 35. Günden sonra yavru keseleri ovalleşebilir ve gebeliğin tanısı palpasyon yöntemi ile zorlaşabilmektedir. Ancak bu dönemden sonra da yavrunun iskelet sistemi gelişmiş olacağı için yavrular elle hissedilebilmektedir.

Radyolojik değerlendirme

Kedilerde yaklaşık 35 günden itibaren yavruların iskeleti de dahil olmak üzere gebelik teşhisi koyulabilmektedir. X ışınlarının doğacak yavruların organ gelişimi üzerinde oluşturabileceği negatif etkilerden dolayı bu yöntem tercih edilmeyebilir.

Ultrasonla Gebelik Muayenesi

En yaygın ve en güvenli yöntem olan ultrasonografi yöntemiyle yaklaşık 18. Günden itibaren gebelik varlığı gösterilebilir.

Serum hormon seviyelerinin belirlenmesi

Kedilerde yumurtlama (ovulasyon) çiftleşmeye bağlı olarak vajinal uyarıyla şekillenmektedir. Bu nedenle gelişen korpus luteum ile birlikte kan serumunda artan progesteron seviyeleri gebeliğin tanısının 6. Gün gibi çok erken bir dönemde dahi koyulabilmesini sağlamaktadır. Ancak çiftleşme sonrası görülen bu hormonun artışı her çiftleşmenin sonucunda yavru olup olmayacağının bilinmezliğinden ötürü yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.

Bununla birlikte kedilerde 20. Günün ardından kanda ve idrarda yükselen relaksin hormonunun tespiti de gebelik tanısında kullanılabilmektedir. Relaksin hormonu kedilere özgü olarak salınır ve sadece kediler için hazırlanmış hızlı test kitleri ile kan ve idrarda saptanabilmektedir.

Gebelik tayini ve gebelik muayeneleri veteriner hekiminizin uygun göreceği çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kliniğimizde kediler için gebelik muayenesi yaklaşık bir(1) saat sürmektedir. Kliniğimizden gebelik muayenesi randevusu almak için 02168013515’i arayın veya buraya tıklayın.