Köpeklerde Gebelik Muayenesi

Köpeklerde Gebelik Muayenesi

Köpeklerde gebelik muayenesi öncelikle hasta yakınının isteği üzerine gebelik süresi ve gebeliğin gidişatı hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla da ilaç veya operasyon uygulamalarının öncesinde köpeklerde gebelik muayenesi yapılmaktadır.

Köpeklerde kızgınlık döngüsünde hormonal değişimler yaşanmakta olup ultrasonografi ve radyografi de köpeklerde gebelik tanısı için muayenede kullanılmaktadır.

Gebe köpeklerde davranış değişiklikleri

Köpekler gebe olsun veya olmasın çiftleşme sonrası prolaktin hormon seviyelerindeki artıştan dolayı davranış değişiklikleri gösterebilmektedirler. Çiftleşme sonrasındaki 3-4 hafta boyunca köpeğin iştahında azalma görülmekle beraber gebeliğin ilerleyen dönemlerinde iştah artışı oluşur.

Gebe köpeklerde fiziksel değişiklikler

Kliniğimizde çiftleşme sonrasındaki fiziksel bulgular, vajinal akıntı, karın bölgesinde genişleme, meme bezlerinin büyümesi ve meme başından gelen bir akıntı varsa değerlendirilir. Karın duvarına palpasyon yapılarak yaklaşık olarak bir aydan ileri gebeliklerin teşhisi hallında bilgi alınması sağlanır.

Gebe köpeklerde radyografik muayene ile doğum öncesindeki yavru sayısı belirlenebilmekle beraber erken gebeliklerde X ışınlarının organ gelişimi üzerinde oluşturabileceği negatif etkilerden dolayı tercih edilmemektedir. 45 günden sonra X ışınlarının fetüs organlarının gelişimi üzerine etkisi minimum düzeye düştüğünden dolayı yavru iskeletinin de tespit edilebilmesi amacıyla uygulanabilmektedir.

Gebelikte uygulanan kan tahlilleri

Fibrinojen, C-Reaktif Protein veya diğer akut faz proteinleri gebelikte serumda artış göstermesine karşın rahim iltihabı durumunda da yükselmeleri söz konusu olduğundan dolayı sonuçlara şüpheyle yaklaşılmaktadır.

Ultrasonla Gebelik Muayenesi

Hem veteriner hekiminiz hem de hastanız için en güvenli ve invaziv olmayan bir yöntemdir. 4-14. Gün arasında yapılan muayenede uterusta genişleme, 15. Günden sonra yapılan muayenede ise yavru keseleri 2 mm iken 20. Günün ardından 2 mm çapına kadar gözlenebilmektedir.

Gebelik tayini ve gebelik muayeneleri veteriner hekiminizin uygun göreceği çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kliniğimizde köpekler için gebelik muayenesi yaklaşık bir(1) saat sürmektedir. Kliniğimizden gebelik muayenesi randevusu almak için 02168013515’i arayın veya buraya tıklayın.