Scottish Fold Osteokondrodisplazisi

Bazı kedi veya köpek ırkları doğuştan bazı hastalıklara yatkın olarak veya o hastalıklara sahip olarak dünyaya gelir. Bunu en fazla belirleyen şey kedi veya köpeğin ırkıdır. Günümüzde üretilip satılan bir çok kedi ve köpek ırkı, insan eliyle yapay olarak seçilerek üreme hakkı verilmiş, böylelikle de “yapay olarak seçilmiş” ırklardır. Bu ırklar aslında eski zamanlarda çoğunlukla köpeklerde işlevsel amaçlı yapılmakta iken, kedilerde çoğunlukla dış görünüşüne bağlı estetik amaçlı yapılmaktadır.

Scottish Fold

Scottish Fold ırkı kedilerin kulaklarının aşağıya doğru kıvrımlı olması, onların “osteokondrodisplazi” hastalığına doğuştan yakalanmış oldukları anlamına gelir. Bu hastalığın şiddeti ve seviyesi, kedinin hissettiği ağrı miktarı gibi unsurlar bireyden bireye değişmekle beraber. Hastalığın varlığı bir ihtimal değil kesinliktir.

Scottish Fold Osteokondrodisplazisi nedir?

Scottish Fold Osteokondrodisplazisi, Scottish Fold ırkı kedilerde görülen, kısa veya kıvrık veya esnek olmayan kuyruk, topallık, zıplamada isteksizlik, eklemlerde kemikleşme el ayak parmaklarında bozuk görünüm, kısa ayaklar gibi çeşitli eklem ve kemik bozuklukları yaratan ve ömür boyu ağrı yaratan bir hastalıktır.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhisi yukarıda da belirtildiği gibi bu hastalığı yaratan gen kusurunun dış görünüşsel (fenotipik) belirteci olan kıvrık kulaklar bulunması ile teşhis edilmektedir. Yani kedinin kıvrık kulakları olması onun o hastalığa sahip olduğunun anlaşılması açısından yeterlidir.

Osteokondrodisplazinin seviyesi xray görüntüleme ve elle muayene ile anlaşılmaktadır.

Osteokondrodispiazinin küratif yani hastalığı ortadan kaldıracak bir tedavisi bulunmamakla birlikte bazı ilaçlar ve besin takviyeleri ağrıyı gidermeye ve eklem hareketliliğini sağlamaya yönelik olarak kullanılarak kedi rahatlatılmaya çalışılır. Veteriner hekimin ağrının ve hastalığın şiddetini belirlemesi, ömür boyu kullanılması gereken bu ürünlerin çeşidini, şiddetini, sıklığını ve dozunu belirler.

Bu hastalığın tedavisinde NSAID adı da verilen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, glukozaminler, biberiye ekstraktları, kenevir tohumu yağı gibi çeşitli ürünler veteriner hekimler tarafından reçete edilmektedir.