Yabancı Cisim Yutma

Kedi veya köpeklerinizde yabancı bir cisim (kemik, toka, mendil, çorap, vs) yuttuğunu fark ederseniz mutlaka acil olarak bir veteriner kliniğine götürmeniz gereklidir.

Kedi ve köpekler farkında olmadığınız anlarda da yabancı cisim yutma riskiyle karşı karşıya kalmış olabilir. Şiddetli kusma, yemek yememe, dışkı yapamama gibi durumlarda da acil destek almanız gereklidir. Sindirim sisteminde yabancı cisimler blokaj, perforasyon veya çeşitli travmalara sebep olabilir. Bu durumların çoğu ölümcül bir tablo yaratır ve acilen müdahale gerekir.

Kedilerde tüy yumağı birikimi

Kliniğimizde çeşitli markalarda malt içeren macunlar bulunmaktadır.

Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Bazen kediler tüy değiştirme dönemlerinde aşırı tüy dökülmesine bağlı olarak yaladıkları tüyleri dışkıyla çıkaramayabilir. Böyle durumlarda da acil veteriner hekim müdahalesi gerekmektedir. Kendi tüyleri de olsa sindirim sisteminde birikerek tıkanmalara yol açabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kedilerinize düzenli olarak malt içeren macunlar yedirmelisiniz. Veteriner kliniğimizde mevcut olan bu macunları düzenli olarak tüketen kedilerde tüy birikmelerine bağlı tıkanmalar şekillenmeden dışkı ile atılabilecektir.